image

Szkolnictwo w Japonii

Posted on 03. Gru, 2016 by admin in rodzina, with Comments 0

image System nauczania znacznie różni się w różnych kulturach. Odpowiednio oddziałuje to na uczniów oraz studentów, tworząc bardziej lub mniej rygorystyczne sposoby zachowywania się. Oczywiście, najlepiej porównywać nastolatków w szkołach europejskich, ze szkołami azjatyckimi.
Mundurki są obowiązkowe?
Wiele osób nadal pamięta próby rządu, by wymusić na polskich studentów noszenie mundurków. Zazwyczaj ograniczały się one do mało atrakcyjnej kamizelki lub kurtki z drapiącego materiału w neutralnym kolorze. Nic więc dziwnego, że wiele uczniów preferowało zignorować nowe zasady i narazić się na kary ze strony szkoły, które rzadko kiedy następowały. Często nawet nauczyciele nie rozumieli potrzeby wdrażania mundurków w szkołach.
A jednak w Japonii mundurki są obowiązkowe i wszyscy uczniowie się do tego dostosowują. Co więcej, obejmują one wszystkie elementy odzieży wierzchniej, przymuszając uczennice do nawet noszenia podkolanówek lub rajstop o określonym kolorze. Każdy mundurek posiada warianty letnie oraz zimowe, by odpowiednio dostosować ubiór ucznia do panującej temperatury.
Ważne jest posłuszeństwo
Oczywiście system nauczania w japońskich szkołach jest dużo bardziej rygorystyczny, niż to co znają polscy uczniowie. Materiał, który dotyczy Japończyków już w szkole średniej często obejmuje tematy, które w Polse wykładane są dopiero na studiach. Do tego oczywiście dochodzi dokładne poznanie języka japońskiego, które również zajmuje bardzo dużo czasu.
Jednak to nie jedyna cecha charakterystyczna szkolnictwa w Japonii. Posłuszeństwo wobec nauczyciela jest czymś czego nie można lekceważyć. Brak posłuchu lub niewypełnienie zleconego obowiązku może się skończyć nawet uderzeniem książką lub, tak jak czasach PRL-u, linijką.
Nastolatki się buntują
Okres nastoletni zawsze wiąże się z niechęcią wobec przestrzegania jakichkolwiek zasad. Dlatego, popularne są różnego rodzaju subkultury wśród uczniów japońskich, które czasami w bardzo delikatny, ledwo zauważalny sposób lekceważą narzucone zasady.

PoprzedniNastępny