image

Chustonoszenie – o co w tym chodzi?

Posted on 02. Gru, 2016 by admin in rodzina, with Comments 0

image Żyjemy w świecie, w którym mamy coraz mniej czasu dla siebie. Wszechobecny pośpiech sprawia, że jesteśmy wiecznie zestresowani i pogubieni. Kiedy spodziewamy się dziecka, zaczynamy więcej rozmyślać i szukać sposobów na to, by ochronić nasze potomstwo przed negatywnymi aspektami świata zewnętrznego. Jednym z takich rozwiązań jest rodzicielstwo bliskości, które opiera się na chustonoszeniu.
Chusto... co?
Nazwa może brzmi dość dziwnie, ale ma sens. Oznacza po prostu noszenie dziecka w elastycznej lub tkanej chuście. Jest alternatywą dla wożenia naszej pociechy w wózku. Dla wielu z nas może wydawać się czymś nowym i oryginalnym, ale prawda jest taka, że jest to metoda stara jak świat. W ten właśnie sposób noszono dzieci na długo przed powstaniem pierwszych wózków.
Czy to jest bezpieczne?
Prawidłowo zawiązana chusta w żaden sposób nie grozi zdrowiu Twojego dziecka. Oczywiście w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych trzeba najpierw skonsultować się z lekarzem. Ale zazwyczaj nic nie stoi na przeszkodzie, by nosić w ten sposób niemowlęta już w pierwszych dniach ich życia. Należy jednak najpierw nauczyć się sposobu, w jaki powinniśmy wiązać dany materiał. Najlepiej w tym celu wybrać się na szkolenie – możemy wtedy poćwiczyć pod czujnym okiem znawców, którzy w razie czego nam pomogą i odpowiedzą na nurtujące nas pytania. Warto wiedzieć, jak wiązać chustę zgodnie z jej instrukcją, by w czasie jej używania zapewnić dziecku odpowiednie wsparcie jego kręgosłupa. Na początku prawidłowe wiązanie może wydawać się nam trudne, ale warto ćwiczyć, by w końcu dojść do perfekcji.
Korzyści zdrowotne
Pozycja, jaką zapewnia noszenie maluchów w chustach, jest dla niego najbardziej optymalna. Wyklucza ona ryzyko wystąpienia dysplazji stawów biodrowych. Poprzez wykonywanie różnych codziennych czynności, jednocześnie nosząc dziecko w chuście, rozwijamy jego zmysł równowagi. Dodatkowo, przez cały ten czas jesteśmy blisko naszego brzdąca. A zapewnienie mu naszej bliskości jest absolutnie niezbędne do prawidłowego rozwoju psychicznego.

PoprzedniNastępny