image

Edukacja od pierwszego dnia życia

Posted on 01. Gru, 2016 by admin in rodzina, with Comments 0

image Wiele rodziców zakłada, że to system szkolnictwa powinien rozpocząć oraz zakończyć proces nauczania ich dziecka. Jednak tak naprawdę powinno się go rozpocząć na długo przed przedszkolem, już w ciągu pierwszych dni życia pociechy.
Nie istnieje „za wcześnie”
Podczas pierwszych tygodni życia dziecko przyswaja informacje z niesamowitą prędkością, często podświadomie wiele z nich zapamiętując. Wtedy też wykształcają się niektóre elementy osobowości, a także wykształcają się możliwości intelektualne dziecka. Bardzo ważne jest również pobudzanie ciekawości świata oraz rozwijanie kreatywności, co przyda mu się w przyszłości.
Wiele dzieci nie radzi sobie w szkołach z przedmiotami ścisłymi. Jednak dzieci, które rozpoczęły naukę już od pierwszych tygodni takich problemów nie mają. Oczywiście tego rodzaju nauka nie polega na przymuszaniu niemowlaka do zapamiętania zasad z algebry, czy też płynnego czytania Szekspira.
Na czym to polega?
Zazwyczaj tego rodzaju nauka opiera się na grach karcianych, które mają pomóc dziecku zrozumieć jak należy się uczyć i czego należy szukać w materiale do nauki, by go sprawnie zapamiętać. Zwłaszcza łatwo można to zilustrować w przypadku nauki alfabetu, gdzie maluchy mają za zadanie nauczyć się rozpoznawać poszczególne literki, a następnie próbować je łączyć w sylaby. Niektóre dzieci potrafią już prawidłowo czytać w ciągu sześciu miesięcy nauki.
W Internecie można spotkać dziesiątki różnych zestawów edukacyjnych dla najmłodszych, które mają pomóc rodzicom w rozwinięciu zdolności swojego dziecka. Istnieją również specjalne szkoły, oferujące zajęcia w swoich siedzibach lub też online.
Są i minusy
Oczywiście nie jest to idealne rozwiązanie. Wiele osób zarzuca tej metodzie nauki, że pozbawia one ich pociechy dzieciństwa. Zamiast powoli poznawać świat, każdego dnia wmuszane są w nie setki różnych informacji. Istnieją obawy, że dziecko nigdy nie będzie cieszyło się życiem, a zamiast tego zawsze będzie dążyć do osiągnięcia lepszych wyników w szkole.

PoprzedniNastępny